Son dakika
Home / Seo / Amazon SEO Nedir?

Amazon SEO Nedir?

Çoğu zaman, SEO’yu düşündüğümüzde, yalnızca Google’ı düşünüyoruz. Ve tabii ki bunun üzerine çalışmalar gerçekleştirip başarı sağlamak istiyoruz.

Ancak, web siteniz, ürününüzü sattığınız web’deki tek yer değildir. Sektördeki dev e-ticaret siteleri Google haricinde kendi arama algoritmalarını oluşturuyor ve ürünlerini bu sonuçlara göre listeliyor. Eğer Amazon.com.tr’de bir dükkânınız var ise, bunu sitenizin ilk görünmesi isteyip önde çıkmasını isteyebilirsiniz.

Amazon SEO’nun doğru yapılmaması, normal SEO’da olduğu gibi, daha az trafik ve daha az satışla sonuçlanacaktır.

Amazon’un arama algoritmasının, sonuçların ortaya çıkmasında herhangi bir Google veya Bing algoritmasından farklı çalıştığını anlamak çok önemlidir. Google’da aramaları ortalama 200 farklı faktör etkiler. Bunun Amazon’da sıralamayı kolaylaştırdığını düşünebilirsiniz, ancak bu kadar basit değil. Amazon SEO’yu bir web-SEO bakış açısıyla analiz etmeye çalışıyorsanız, zor bir zaman geçireceksiniz. Çünkü Amazon öncelikle bir satın alma platformudur.

Amazon’un Arama Algoritmasına Giriş(Amazon SEO)

Amazon’un arama algoritması A9 olarak anılır, çünkü Amazon’un bir yan kuruluşu olan şirket için SEO’nun aynı adı taşıyan şirketin adı  A9’dur . Kendi sözleriyle:

“Ebeveyn şirketimiz, Amazon ve diğer müşterilerimiz için ölçeklenebilir, yüksek kullanılabilirlik ve çapraz platform olan arama ve reklamcılık teknolojilerini yönetiyoruz.”

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon’un yalnızca bir şeyi önemsediğini anlayın: bunun alt çizgisi ve bu nedenle milyonlarca müşterisine mümkün olduğunca verimli bir şekilde satma.

İnsanların Google’da yaptığı aramaların çoğu bilgi amaçlı aramalardır ancak Amazon’da gerçekleşen aramalar işlemseldir. Net bir sonuç üretip satışa yönlendirir. Bu yüzden algoritması temelde iki önem verir:

 • İlgi
 • Performans

Amazon ürün sayfanızı bu iki önemli sıralama faktörü için optimize ederseniz, siteye daha fazla dönüşüm sağlar ve satış yaparsınız.

Hem alaka düzeyi hem de performans ek alt kategorilere ayrılabilir. Bu nedenle, her birine daha ayrıntılı bir şekilde bakacağız.

Alaka İlgili Amazon Sıralaması Faktörleri

İyi haber: Bu sıralama faktörlerini doğrudan, Amazon sayfalarınızın aşağıdaki alanlarında alakalı anahtar kelimelerin stratejik kullanımıyla etkileyebilirsiniz.

Ürününüzün Başlığı

Büyük ihtimalle Amazon SEO’nun en önemli unsuru, alaka düzeyi ile ilgili olarak, ürün başlığı sıralama faktörüdür. Ürününüz için en alakalı anahtar kelimeleri başlığa yerleştirmek istersiniz.

Amazon ürün adınızı optimize etmek için bazı ipuçları:

 • Marka adınızı ekleyin
 • Ürününüzün ne yaptığını net bir şekilde belirtin
 • Belirli bir içerik veya temel malzemeden bahsedin
 • Ürününüzün rengini belirtin
 • Ürününüzün boyutunu netleştirin
 • Ürününüzün miktarından bahsetme (varsa)

UYARI:

Beyaz şapka SEO dünyasında olduğu gibi, başlığınızda anahtar kelime doldurmadan kaçının. Hiç ilgi görmeyip okunmayan bir başlık, spam içerikli görünebilir ve tıklama oranınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Satıcı Adınız

Satıcı adınızın, sıralama faktörü olarak alaka düzeyiniz üzerindeki etkisini göz önünde bulundurun. Bazı pazarlamacılar, onlar belirli ürünler Amazon’un organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda alabilirsiniz olduğunu gözlemledim eğer onlar satıcının adı içindeki ürünün ana anahtar kelimeler içeriyor.

Bu nedenle, Amazon’un SERP’lerinde daha fazla kazanç elde etmek için satıcı adınıza dikkat edin.

Amazon Backend Anahtar Kelimeleriniz

Backend anahtar kelimeler, yalnızca Amazon Satıcı Hesabınızın arka bölüm bölümünde kullanılacak olan “gizli” anahtar kelimelerdir. Gizli anahtar kelimelerin işlevi, Amazon’un belirli bir ürün listelemesinin sitede belirli bir anahtar kelimeyi hedeflediği algoritmasına söylemektir.

Burada arama motoru SEO’suna bir benzetme arıyorsanız, Google’a web sayfanızın ne hakkında olduğunu söyleyen meta etiketler gibi bu backend anahtar kelimeleri düşünün. Bu, arama motorunun sayfayı belirli bir bilgiyi arayan kullanıcılara ne zaman göstereceğini anlamasına yardımcı olur. .

Satıcıların backend anahtar kelimeleriyle doldurabileceği beş alan var. Her satırın 50 karakterli bir sınırı vardır. Sınırı aşarsanız, arka plan anahtar kelimeniz site tarafından dizine eklenmez.

Amazon arka uç anahtar kelime alanlarınızı başarıyla doldurmak için aklınızda bulundurmanız gereken beş kural şunlardır:

 • Herhangi bir kelimeyi tekrar etme
 • Genel karakter sayınızı sınırlayacağından tırnak işaretlerinden kaçının
 • Aynı kelimeden çok fazla varyasyon içermez
 • Virgül yok sayılır
 • Yazım veya eş anlamlı olarak varyasyonları dâhil et

Amazon Keyword için kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz toolbarlar da aramalarınızda kolaylık sağlayacak. Amazon Keyword için tavsiye edilen ücretsiz toolbarlar; AMZ Space, Hellium 10 vb. iken tavsiye edilen ücretli toolbarlar ise; AMZ Tracker, Scope vb

Marka Alanınız

Bir ürünün marka alanı her zaman ürün sayfasında (başlığın veya başlığın hemen üstünde) görünür ve aynı markadan ek ürünler için çeşitli arama sonuçlarına bağlantılar sağlar. Ürünlerinizi listelediğinizde, marka adınızı tam olarak doğru yazmanız konusunda titiz olun.

Amazon’daki tipik kullanıcı davranışı, alışveriş yapan kullanıcıların marka adlarına dayalı bir ürün araması yapmaları içindir. Bu nedenle, her zaman doğru bir adın bulunması hayati önem taşır.

Ürününüzün makul bir şekilde kullanabileceğiniz çeşitli marka adları varsa, en çok hangi marka adında arandığını belirlemenize yardımcı olacak bir anahtar kelime aracından yardım alın ve bunu kullanın.

Ürün Tanımınız ve Madde Puanınız

Bunlar el ele gider. Her ikisi de müşterilerinize ürününüz hakkında daha fazla şey anlatır, bu yüzden ikna edici olmanın yanı sıra çok ayrıntılı olma şansınız da budur. Tabii ki, en önemli anahtar kelimelerinizi de buraya eklemeniz gerekecek.

Müşterilerinize ürününüzün (yalnızca özelliklerin değil) yararları hakkında bilgi verin ve malzemeler veya boyutlar gibi önemli bilgiler ekleyin. İlgili anahtar kelimelerinizi bu madde işaretlerine doğal bir şekilde, ürününüzle ilgili her bir bilgi kutusu bilgisine değer katacak şekilde kullanın.

Performansa İlişkili Amazon Sıralaması Faktörleri

Performans faktörleri, kontrolün doğrudan uygulanması için biraz daha zordur, çünkü anahtar kelimelerin ötesinde ek hususlar devreye girer. Yine de, optimize edilmiş Amazon SEO için de bunları anlamanız çok önemlidir.

Ürününüzün Fiyatı

Ürününüz için ne kadar ücret ödemenizin, Amazon dönüşüm oranınızı ve siteye kaç birim taşıdığınızı önemli ölçüde etkilediğini söylemeden geçer. Amazon’daki fiyatınız, ürün veya başkalarına ait ürünler satan diğer sitelere kıyasla daha rekabetçi ise, dönüşüm oranınız olumlu yönde etkilenmelidir.

Bazen göz ardı edilen bir yönü, fiyatınızın Amazon’daki aynı kategorideki benzer ürünlerle karşılaştırmasıdır.

Aynı kategorideki birçok ürün sizinkilerden daha az satıyorsa, iki şey muhtemelen gerçekleşecektir:

 • Benzer ürünler kadar çok satmayacaksın.
 • Amazon’un algoritması, ürününüzün diğer kullanıcılar kadar satmayacağı konusunda önyargılı olacak.

Uzun lafın kısası: Her iki durumda da benzer ürünlere oranla çok fazla ücret alırsanız daha düşük bir Amazon arama sıralamasına sahip olursunuz, bu yüzden kendinizi Amazon pazarından ödün vermeyin. Rakiplerinizin sitede ve diğer sitelerde neler yaptığını dikkatlice karşılaştırın ve fiyatınızı buna göre ve rekabetçi bir şekilde ayarlayın.

Fiyatınız daha yüksekse, neden çok açık bir sebep olmalıdır.

Amazon Dönüşüm Oranınız

Fiyat ile yakından bağlantılı olarak, ürününüzün dönüşüm oranı, arama sıralamanızda bir başka önemli performans faktörüdür. Maalesef, dönüşüm oranınızın çok kesin bir şekilde karşılaştırıldığını öğrenmek zor olacaktır . Çünkü Amazon’un analizlerine kendi e-ticaret sitenizdeki analizlerle aynı şekilde erişmeniz mümkün değildir.

Dönüşüm oranı belirsizse ve ürününüzün daha iyi bir performans göstermesi gerektiğine inanıyorsanız, Amazon aramalarında daha yüksek görünüp görünmeyeceğini ve / veya daha fazla kullanıcıyı daha iyi ürün sayfası kopyasıyla satın almaya ikna edip edemeyeceğinizi görmek için yukarıda bahsedilen ilişki faktörlerini tekrar gözden geçirme vakti gelmiştir.

Ürün Görseliniz

Yüksek kaliteli görüntülere sahip ürünler sürekli olarak daha yüksek bir dönüşüm oranına sahip, çalışmalar gösteriyor. Aynı prensip, Amazon ürün sayfanız için de geçerlidir.

Amazon, kendi Satıcı Orta Ürün Resmi Kılavuzunda daha büyük resimlerin yazılmasını önermektedir:

“Görüntüler, yükseklik veya genişlikte 1.000 piksel veya daha büyük olmalıdır. Bu minimum boyut gereksinimi, web sitesinde yakınlaştırma işlevini etkinleştirir. Zoom satışları arttırdığı kanıtlanmıştır. Dosyanızın en küçüğü, en uzun kenarı 500 pikseldir. ”

Bu yönergeleri izleyen yüksek kaliteli görselleri optimize ederek görsellere dâhil edin ve ürün listelemelerinizin arama sonuçlarının sonuna gelmediğinden emin olun, bu da dönüşüm oranlarının düşmesine neden olur. Dönüşüm oranlarınız bu düzenlemelerden dolayı arttığında, Amazon arama sonuçlarınız daha iyi sonuç vermelidir.

Senin Amazon Yorumlar

Müşterilerin% 85’inin kişisel tavsiyelere güvendiği çevrimiçi incelemelerin, Amazon’un algoritmasına şekil veren performansla ilgili başka bir faktör olduğunu söylemek güvenlidir. Amazon’un arama sonuçlarında ve birçok incelemeyle ürünler arasındaki farka dikkat edin. Daha geniş bir anahtar kelime için en üst sıradaki ürünler genellikle listede daha aşağı olanlardan daha fazla inceleme ve daha yüksek inceleme içerir.

Bundan, daha fazla incelemeye sahip olmanın tıklama oranlarını etkilediği ve daha fazla satışa yol açabileceği sonucuna varabiliriz. Bu da sitenin genel ürün sıralamasını etkilemektedir.

Müşterilerinizin daha fazlasını Amazon ürün sayfanızda incelemelerden ayırmak istiyorsanız, bunları bir satın alma işleminden sonra takip eden hatırlatma e-postaları göndermeniz yeterlidir.

Amazon incelemeniz olumsuzsa, insanların şikâyet ettiği şeylere bir göz atın ve ürününüzle ilgili sorunları çözmek için çalışın.

 

Amazon’da rekabet analizi nedir?

Amazon’da kurmuş olduğunuz işletmede satış yapabilmeniz için özellikle ticaret hedeflerinizi doğru belirlemeniz gerekir. Yani rakiplerinizin hareketlerini ve bir sonraki hamlelerini doğru şekilde tespit edebilmenizin tek yolu Amazon’da rekabet analizi yapabilmenizden geçiyor. Amazon’da rekabet analizi için ise ürününüzün özelliklerine göre şu sorulara yanıt vermelisiniz:

 • Sektördeki rakiplerim kimlerdir, onlardan farkım nedir?
 • Ürünlerimi tanıtmak için diğerlerinden farkım ne olmalı?
 • Rakiplerimin satışlarına yakın bir satış yapmak ya da onları geçmek için ne yapmalıyım?

Bu sorulara doğru cevaplar verdiğiniz takdirde analiz için stratejinizi geliştirebilirsiniz.  Ancak stratejinizi oluştururken onların da satış yöntemlerini bilmelisiniz. Ticari pazarınızı geliştirmek için fırsatları kaçırmamak açısından doğru rekabet analizi önemlidir.

Amazon’da rekabet analizi nasıl yapılır?

İşletmenizdeki ürünlerin doğru satışı için yaptığınız rekabet analizinin doğruluğuna önem vermelisiniz. Öncelikle bir liste yapıp rakiplerinizi tanıyor olmaya dikkat etmelisiniz. Oluşturacağınız rekabet analizi listesinde rakipleriniz hakkında şu sorular olmalı:

 • Rakiplerimin kuvvetli olduğu alanlar nelerdir?
 • Yıllık satış rakamları ne?
 • İşletmenin yöneticileri kimlerdir?
 • Zayıf oldukları noktalar nelerdir?
 • Ürün listeleri nelerdir? Ürün fiyatlarını neye göre belirliyorlar?
 • Başarılı oldukları alanlar neler?

Bu soruların yanıtları rakiplerinizle girdiğiniz ticari savaşta galip çıkmanızı sağlayacak en önemli unsurlardandır. Rakiplerinizle ilgili tüm detaylara hâkim olmanız ve buna göre hareket etmeniz halinde satış oranlarınızı fazlasıyla artıracak ve doğru stratejilerle dünya pazarında hedeflediğiniz yere rahatlıkla sahip olabileceksiniz.

About Kadriye Doğutaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir