Son dakika
Home / Web Tasarım / Web Tasarım Fiyatları

Web Tasarım Fiyatları

Web Tasarım Fiyatları Hakkında

Bir web sitesine sahip olmak amacıyla bizi arayan veya mail atan birçok kurum ve kişilerin doğal olarak hakkında ilk bilgi edinmek istedikleri ilk konulardan biri, web sitesi yapım fiyatlarıdır. Biz de bu konuda buradaki ziyaretçilerimiz için de web sitesi yapım fiyatları konusunda detaylı bir bilgilendirme yazısı paylaşmayı -sizlere en iyi şekilde hizmet verebilme gayemizin bir parçası olarak- gerekli gördük.
Web sitesi yapım ve tasarım hizmetleri, müşterinin çeşitli tercihlerine bağlı olarak verildiği için standart bir liste fiyatıyla belirlenemez. Bu fiyatlar müşterinin almak istediği hizmette kullanılacak malzeme ve modellere göre değişkenlik gösterir. Web sitesinin yapım sırasında aynı işi gören ürünlerde, kullanılan malzeme ve marka değeri açısından farklılık vardır ve dolayısıyla bu farklılık fiyata da yansır. Bununla beraber web tasarım hizmetinin bileşenleri olan ürünlerin hangisinden yararlanılacağına karar vermek de hizmeti alan müşterinin tercihine bağlıdır.
Site için teklif düzenlemesinden önce aslında iyi bir web sitesi için dizayn ve panel oluşumu gibi şeylerin neler gerektirdiğine değinmek gerekir:
-Web sitesinin mobil uyumlu olmasına dikkat edilmelidir
-Örnek olarak beğendiğiniz siteleri listelemek faydalı olacaktır.
-Ürün ve hizmetlerin sayısını çıkarmak önemlidir.
-Site haritasını çıkarmak önemlidir.
-Veritabanı uygulamasına ihtiyacınız var mı? (Ürün ekleme, arama, filtreleme veya listeme vb.)
-Siteleri güncellemek istiyor musunuz? Bu durum içerik yönetim yazılımını, yani blog ihtiyacını getirir.
-Ve tabii ki arama motoru; bir tasarım ve kodlama isteyin.
Bu ve bunun gibi birçok noktada bilinçli ve bilgili olmanız, istediğiniz web sitesi açısından farkındalık kazanmanıza yardımcı olur. Bu şekilde ekstra oluşabilecek maliyetlerden de önüne geçebilirsiniz. İyi bir wev sitesi demek sitenin gereksiz yere doldurulması demek değildir. Web sitenizin tamamen ihtiyaç duyduğunuz hizmetlere göre dizayn edilmesi sizin açınızdan faydalı olacaktır.
Yukarıda belirtilen her nokta ve fiyat belirlemede önemli unsurlardır. Müşteri tarafında ne kadar basit gözükse de aslında kodlama açısından hepsi ayrı birer detaytır ve ayrı yaptırımları getirir..

Kalite Fiyatını Belirleyen Ana Unsur

Bir ürünün ham madesi vardır. Çoğu ürünün ham madesinin fiyatları ise belirlidir ve ürünün toplam fiyatı üzerinde ana etkileyici unsurdur.
Hizmet sektöründe, bilhassa uzmanlık gerektiren alanlardaki hizmetlerde, ana ham madde insan gücü ve bilgi (know-how) dir. İnsana ve dayalı işlerde farklılık olması ise çok doğaldır. Aynı işi saat başı 1 TL’ye yapan bir kişi de olabilir, 5 TL’ye yapan kişi de. Bu gayet doğaldır. İşin ilginç tarafı kalite ile fiyat arasında lineer bir denklem yoktur. Örneğin 1 birim kaliteli işi 1 TL’ye alabiliyorken 5 birim kaliteli bir işi 12 TL’ye alabilirsiniz. Burada lineer bir artış yoktur.

Türkiye’deki Web Tasarım Fiyatları Ne Kadar?

Bu soruyu net cevaplayabilmek çok zor. Ancak ilk bakmanız gereken şey size verilecek olan hizmetin gerçekten özgün bir tasarım olup olmadığıdır. Eğer özgün bir tasarım hizmeti almıyorsanız fiyatlar sadece uygulama ve içerik giriş fiyatları olacaktır ki bu durumda fiyatların cazip olması mümkün.
Özgün tasarım fiyatları 5-10 Bin TL arası olduğunu söyleyebiliriz. Bundan daha az veya daha çok olan teklifler ve fiyatlar elbetteki olabilir ancak genel anlamda verilen tekliflerin bu aralık içinde bulunduğunu söyleyebiliriz. Az önce de dediğim gibi eğer kalite yüksekse, artış lineer olmuyor ve çok kaliteli bir ekibin yapmış olduğu bir iş 50 Bin TL’ye kadar fiyatlanabiliyor. Bahsettiğim bu fiyatlar genelde kurumsal bir internet sitesi fiyatı için geçerli olan fiyatlar.
Bir firma internek alemindeki kurumsal kimliğinin iyi yansıtılmasını istiyorsa, yaptıracağı web siteye ayırdığı bütçe genelde 3 bin TL’nin altına düşmez. Zira emek / zaman maliyeti açısından bundan daha düşük teklif verebilmek de neredeyse imkansızdır.
Daha detaylı incelemek ve site yaptırmak için tıklayın.

About Mehmet Veysi Adam

One comment

  1. Güzel yazmissin ama bazende sana ornek tasarım atarlar wordpress birkaç ufak degisiklik isterler sen onada 5 bin tl diyebilirmisin peki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir